איך מפסיקים להאכיל בלילה? הדרך לשנת לילה

רוצות לישון בלילה? להפסיק להאכיל בלילה? לילה שלם נראה כמו חלום רחוק

דנה קרסיס יועצת שינה בשיטת "לילה טוב" מגשימה לנו את החלום

 

פנתה אליי אמא לתינוק בן שנה שעד היום לא ישן אפילו לילה שלם אחד.
"הוא ילד עם מזג נוח, פעלתן מאוד אבל ילד מתוק ורגוע.
מאז הלידה ועד גיל חצי שנה בערך (לא הינקתי) הוא קם כל שעתיים וחצי שלוש כדי לאכול, מוצץ.. או כל מני סיבות שאין לי מענה עליהן.

גם היום הוא עדיין קם לאכול בלילה: הוא אוכל פעם ראשונה בשעה 1930-2000 (מיד אחרי האמבטיה) ולאחר מכן קם שוב ב 0100-0130 לאכול ולאחר מכן שוב ב 0600 כמו שעון שוויצרי!! 
אני שמה לו דייסה די סמיכה בבקבוק .
גם בלילה אני מוסיפה לו מעט דייסה כדי לעבות את האוכל כדי שאולי הוא ישן טוב. 
בין לבין פה ושם הוא גם מתעורר אבל לא הרבה. פעם למוצץ או בגלל השיניים אבל חוץ מזה הוא די רגוע בין הבקבוקים.

מיותר לציין שניסיתי לתת לו מים, אבל הוא לא נירגע, וגם ניסיתי לתת לו מוצץ במקום, אבל הוא התעורר שוב אחרי שעה, אז במקום לקום כל שעה בלילה העדפתי פשוט לתת לו את מבוקשו באותו הרגע.

היו מקרים שבהם הוא אכל ב 24:00 ולאחר מכן קם רק ב 0500 או ב 0600 אבל הם היו נדירים.

הרבה אומרים לי שבגיל שלו הוא לא צריך לאכול כבר אבל מדובר באימהות שהילדים שלהם פשוט הפסיקו לדרוש אוכל! הם הפסיקו לקום! אז זה יותר קל כי אין התמודדות עם ילד צורח באמצע הלילה שאת מרגישה כאילו את מתעללת בו.

אהה ובנוסף הוא מרדים את עצמו בלילה, ובד"כ נרדם בין 20:00 ל 2030.

שאלתי היא: מה עושים? לי אישית קשה להתמודד עם ילד בוכה בלילה כשאני יודעת שבקבוק יפתור את העניין.
יכול להיות שהוא "לא אמור לאכול" בגיל הזה, אבל אם הוא דורש? לדעתי יום אחד הוא פשוט יפסיק לקום השאלה מתי זה יקרה?"

פיתרון: בין גיל חצי שנה לשנה אין בעיה להאכיל פעם אחת בלילה. רק צריך לוודא שהיקיצה הקבועה הזו בשעה 1:00 לא נובעת מהרגל, לא נובעת מתוך ציפייה לקבל בקבוק ולא נובעת מתוך חוסר יכולת של הילד להירדם לבד. יקיצה בשעה קבועה מסמנת לי יקיצה שנובעת מהרגל ולא באמת מרעב. לרוב, כאשר תינוק בן שנה עדיין מתעורר בלילה כדי לאכול זה כיוון שההורים הגיבו למקרים מוקדמים יותר של התעוררויות בלילה בהאכלה, למרות שהתינוק אכל רק כמות מעטה. כאשר תינוקות מתעוררים בלילה בשעות שונות, בדרך כלל מדובר ברעב. אבל כאשר הם מתעוררים בשעה קבועה, כפי שציינתי מקודם, לא מדובר באמת ברעב, אלא בבעיית שינה.

אני מציעה לאמא להאכיל את הילד במטבח לפני המקלחת. על מנת לנתק הקשר של אוכל ושינה.

בנוסף, אין לתת בקבוק ישר אחרי שהילד מתעורר ב 6:00 בבוקר. יש לומר בוקר טוב, להלביש ולאחר כ 10 דק בערך ניתן לתת בקבוק. מחוץ לחדר. אני רוצה שהאמא תעביר לילד את המסר שבחדר ישנים ולא אוכלים.

האמא ציינה שבין לבין הילד מתעורר פה ושם, פעם למוצץ או בגלל השיניים. חשוב לי להבין מה קורה ביקיצות הללו. איך האמא מגיבה. יש משקל חשוב מאוד לתגובת האם, אם האמא עושה סימפוזיון שלם מכל יקיצה, הילד שלה מבין שמשהו קורה כאן ושכדאי לו להמשיך ולהתעורר.

חשוב לי להבין האם בנה יודע לקחת מוצץ בכוחות עצמו, או שמא הוא תלוי בהגשת המוצץ לפיו. החל מגיל 5 חודשים ניתן ללמד תינוקות לקחת מוצץ בצורה עצמאית. אין בעיה עם מוצץ יש בעיה כאשר הילד תלוי בהורה שישים לו את המוצץ בפיו.

האמא מרגישה שהיא מתעללת בו, הילד צורח ודורש בקבוק. כאן עליתי על הבעיה. האמא מרגישה לא בנוח עם הבכי של הילד ולכן נותנת לו בקבוק. קשה לה להתמודד עם ילד בוכה בלילה כשהיא יודעת שבקבוק יפתור את העניין. בנה למד להירגע עם הבקבוק וכך הוא חוזר לישון. ברגע שהאם תבין שבנה לא מתעורר בלילה בגלל רעב אלא בגלל הרגל ובגלל שלא יודע כיצד לחזור לישון אז היא גם תוכל להתמודד עם הבכי. ברגע שהאמא תבין שמדובר כאן בדרישה ולא בצורך היא תוכל להעביר לבנה את המסר שעכשיו לילה ושעכשיו ישנים ושלא אוכלים.

מדובר כאן על צורך רגשי של הילד. לכן לא נגמול אותו מהבקבוק בצורה חדה. נעשה זאת בצורה הדרגתית. נקבע שעה שממנה ניתן לתת את הבקבוק. לאחר כמה לילות נדחה את שעת ההאכלה בכל פעם בשעה. אחרי השעה 3:00 לא נעבור לשעה 4:00 כי אז לפנות בוקר תיווצר ציפייה לאוכל. הארוחה הבאה תהיה כשמתחילים את הבוקר. האמא תיתן לבנה מענה, מענה אחר, של נוכחות ושל תמיכה, אבל לא מענה בצורת בקבוק! כמה לילות כאלו של חזרה, עקביות ומסרים ברורים והילד יפסיק להתעורר בלילות לבקבוק.  את הבקבוק האמא תיתן לבנה בחדר כשהיא יושבת על כיסא והוא עליה בתנוחה שלא מאפשרת הירדמות. יש לוודא שהילד לא נרדם / מתנמנם תוך כדי, אם זה קורה יש לנתק כשהיניקות נחלשות.

חשוב מאוד להבין, שהיקיצה הזו לבקבוק וקבלת הבקבוק יוצרת אצל הילד תלות. ייתכן מאוד שבעוד מספר שבועות הילד יתחיל להתעורר מוקדם יותר עם ציפייה ודרישה לעוד בקבוק. ככל שיעבור הזמן האמא תמצא את עצמה מתעוררת לא פעם אחת אלא מספר פעמים בלילה.

האמא ציינה שלדעתה יום אחד הוא פשוט יפסיק לקום בלילה לבקבוק. שאלה מתי זה יקרה…. נכון. מתישהו זה יקרה, בנה יפסיק לקום בלילה לבקבוקים, אבל בעיית השינה תתבטא בחוסר רצון של בנה ללכת לישון, בהשכבות ארוכות ומתישות, ביציאה מהמיטה בלילה ודרישה לעבור למיטת ההורים ועוד ועוד.

בעיות שינה לא חולפות מעצמן! הן פשוט מחליפות צורה. אותה גיברת בשינוי אדרת.

מחקרים לא הצליחו למצוא קשר בין רעב ליקיצות בלילה, למעט מקרים של הרעבה קיצונית.

לא נמצאה השפעה של תוספת דייסה לפני השינה והפחתת מספר היקיצות, תוספת דייסה יכולה לעזור לתינוקות שאין להם בעיית שינה.

האבסה במהלך היום של התינוק לא תוריד את הצורך שלו בלילה לאכול אם הוא מקשר אותו עם השינה.

הורדת מינון האכלות לילה תעלה את צריכת המזון ביום.

לעיתים תינוקות שנרדמים עם אוכל, אוכלים יותר ממה שהגוף צריך ואז זה אפילו מפריע להם בשינה עצמה.

אין להאכיל במיטה (מסיבות פיזיולוגיות והתנהגותיות).

רצוי להניק או לתת בקבוק על כיסא/כורסא.

אם הילד נמצא מתחת לעקומות הגדילה יש לקבל קודם אישור של רופא להפסקת הארוחות בלילה.

כבר מהלילה הראשון יש להחליט, כאמור, על שעת מינימום שלפניה התינוק / הילד לא יקבל הנקה / בקבוק, יש להחליט על פערים קבועים בלילה כאשר המינימום הוא 3 שעות.

לא מומלץ להפסיק הנקה באופן חד בעיקר כשהילד תלוי הנקה באופן רגשי.

דילול חלב לא פותר את הבעיה. ברוב המקרים כיוון שהילד תלוי במציצה מהבקבוק ולאו דווקא בתוכן.

אין להחליף את התלות באוכל לתלות בבקבוק מים.

אין להחליף הנקה בהאכלת תמ"ל מבקבוק לצורך שיפור השינה.

הפסקת הנקה או בקבוקים בלילה, היא לא פשוטה. אך אם תראו נחישות, עקביות והתמדה תראו שילדיכם מעדיף לישון כל הלילה ולא להתעורר בלילה לאכול. ההתמדה והעבודה הקשה שלכם יניבו פירות, ובכל זאת אם אתם עדיין מתקשים להגיע לתוצאות שאליהן אתם שואפים מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי שייתן לכם מענה לבעיות השינה של ילדיכם לאחר בחינה מדוקדקת של כל הרגלי השינה של ילדכם.

 

מאחלת לכם בהצלחה,

דנה קרסיס

דנה קרסיס יועצת שינה בשיטת לילה טוב

pixabay

 

There are 3 comments for this article
 1. אורי ב 8:42

  היי דנה,

  תודה רבה על הכתבה המצויינת. הילד שלנו בן שנה וחודש, ומתנהג כמעט כמו שכתוב בכתבה, עם 2 הבדלים: הוא שם מוצץ לבד, ובנוסף הוא נרדם ב 19:00 וקם ב 06:00.
  בגלל שבמקרה שלנו הוא ישן יותר שעות (11 שעות סה"כ), הגיוני שיישן ללא אוכל כל הזמן הזה?
  או רק במידה ומספר שעות השינה קטן יותר אז זה אפשרי?

  תודה רבה,
  אורי

  • אורי ב 8:45

   זה אורי מהתגובה הקודמת. פרט חשוב חסר:
   במהלך 11 שעות השינה, עד לפני חודש הוא קם 2 פעמים כל לילה, ומהחודש האחרון הוא קם פעם בלילה.
   אודה על תשובה לשאלה בתגובה הקודמת 🙂

 2. אורי ב 8:45

  זה אורי מהתגובה הקודמת. פרט חשוב חסר:
  במהלך 11 שעות השינה, עד לפני חודש הוא קם 2 פעמים כל לילה, ומהחודש האחרון הוא קם פעם בלילה.
  אודה על תשובה לשאלה בתגובה הקודמת 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *