מה מלבישים לתינוק? מהי הטמפרטורה הרצויה עבורו? כל התשובות

למה לסבול אם אפשר שלא? התקנת התקן תוך רחמי תחת טשטוש במרכז רפואי רמת אביב על ידי דר' דוד וינטרוב

במזג האוויר הנוכחי שלעיתים קר מאוד או פתאום ישנם ימים חמימים, קשה לדעת מה להלביש לתינוק. הנה כמה טיפים שיוכלו לעזור לכם להתמודד עם מזג האוויר.

תחילה, חשוב לדעת כי במהלך השבועות הראשונים לחייו התינוק אינו מווסת את חום גופו ביעילות כך שהוא רגיש יותר מאיתנו לטמפרטורות נמוכות וחום גופו עלול לרדת בקלות רבה יותר. לפיכך, עלינו לדאוג להלבישו בצורה נכונה ולשמור על טמפרטורת חדר מתאימה.

טמפרטורת החדר הרצויה עבורו הינה 21-23 מעלות וניתן להיעזר במד חום אותו רצוי להציב בחדר שבו שוהה התינוק. מדד טוב לחום הגוף הוא מגע בעורף התינוק, כפות הרגליים והידיים נוטות להיות קרירות יותר או חמימות יותר מחום גופו האמיתי ולכן, הם אינם אינדיקציה נכונה להסתמך עליה . חשוב לזכור שחימום יתר יכול להיות מסוכן, ובמקרים קיצוניים מאוד הוא אף עלול לגרום למוות בעריסה, בגלל עודף שכבות ושמיכות. בכל יום, כולל ימים קרים וגשומים, הקפידו להוציא את התינוק מחדרו לפחות פעם ביום ולאוורר את החדר על מנת להכניס אויר רענן אליו ולהקטין את הסיכון להדבקות במחלות.

אם אתם חשים שהתינוק מגלה אדישות או נמנום יתר, בכיו חלש ועור פניו אדמדם או חיוור יתכן וחום גופו נמוך  מ-36° ואז חשוב לחממו ולהיוועץ ברופא.

כמו כן, חשוב לקלח את התינוק מדי יום, פעילות זו מהווה, בדרך כלל, מקור הנאה גם לתינוק וגם לכם. יחד עם זאת, יש תינוקות שיותר רגישים למעברים והם מביעים התנגדות בבכי. עבור אלו  חשוב לייצר מעבר הדרגתי  משלב ההלבשה להפשטה ומהשלב בו הוא עירום ויבש ועד להכנסה למים. לדוגמא, אפשר להשאיר על גופו גופיה או חיתול מבד בעת ההכנסה לאמבט אם הוא אינו אוהב כאשר מפשיטים אותו לגמרי. כמו כן, כדאי גם להכניסו למים לאט כאשר אתם אוחזים אותו בשתי ידיים ולתת לו שהות להתרגל למים. בעת הרחצה רצוי שטמפרטורת החדר תהיה 25°- 24.  טמפרטורת המים באמבטיה צריכה להיות חמימה: 37-38°. ניתן לחוש את חום המים על-ידי הכנסת מרפק או בעזרת מד טמפרטורה מותאם למים.

 

איך להלביש את התינוק נכון?

כאמור, התינוק אינו מווסת היטב את חום גופו והביגוד הוא זה המקנה לו בידוד ועוזר לו לשמור על חום גופו.  בחודשי החורף יש להלבישו בשתי שכבות עם שרוול ארוך ומכנס עם רגליות. השתמשו בשמיכה עם מילוי דק, סינתטי או שמיכת פליז לכסותו. עורם של התינוק רך ועדין ולכן, רצוי לבחור לו בגדים מכותנה ולא מבדים סינתטיים, העלולים לעורר רגישות או פריחה  בעור.

כמו כן, בחודשים הראשונים לתינוק אין עדיין יכולת להחזיק באופן יציב את ראשו וצווארו אינו חזק מספיק בשביל לתמוך במשקל הראש. לפיכך, יש להלבישו בשכיבה כאשר הכי נוח זה לפרוס תחילה על שידת ההחתלה את הבגד ולהניח עליו את התינוק, להזיז את ראשו כמה שפחות ולבחור בגופיות או חולצות מעטפת שלא דרך הראש. כדאי להסביר לתינוק שאתם מלבישים אותו וללמד אותו תוך כדי את שמות איברי הגוף.

אם אתם מבחינים שתינוקכם מזיע – סימן שחם לו והוא לבוש בשכבות רבות מדי. בגלל שהתינוק עוד לא יודע לווסת את חום גופו, גם שכבות רבות עלולות לחמם אותו יתר על המידה ויש להימנע מכך.

לסיכום, הקשיבו לאינטואיציה שלכם, אם אתם מרגישים שחם או קר לו מדי, עשו שינוי קטן בלבושו וראו איך הוא מגיב. יש לו את היכולת המדהימה להעביר מסר ברור לגבי מידת שביעות הרצון שלו מהסיטואציה.

רננה מזרחי, דיאטנית קלינית ומנהלת מדעית מטרנה.